Saturn

Obrázek Saturnu
Saturn je tělesem, které se všemi charakteristikami nejvíce blíží Jupiteru a proto se můžeme domnívat, že pro něj platí většina poznatků vztahujících se k Jupiteru. Jde tedy o velmi rozměrné, rychle rotující těleso s nízkou hustotou, s ještě větším zploštěním než u Jupiteru (rovníkový průměr 119 000 km, polární pouze 107 500 km). Jeho průměrná hustota je nižší než hustota vody a vůbec nejnižší ze všech planet sluneční soustavy - pouze 0,7 g/cm2. Vzhledem k velké vzdálenosti od Země patří již Saturn mezi velmi obtížně pozorovatelná tělesa. Zbarvení Saturnu prokazuje světlejší tóny, takže množství jeho barevných látek je asi menší než na Jupiteru. Pokud jde o složení, rozhodujícím prvkem je opět vodík s příměsí helia v poměru, odpovídajícím poměru obou těchto prvků ve Slunci. Pokud jde o vnitřní stavbu Saturnu, je k dispozici jen málo informací. Saturn také vyzařuje asi 2,5krát více tepla, než kolik přijímá ze Slunce, má tedy vnitřní zdroj energie.

Prstence
Prstence Saturnu patří mezi nejkrásnější útvary pozorovatelné dalekohledem. Až donedávna se soudilo, že jde o útvar zcela unikátní, teprve objev prstenců Jupiteru a Uranu ukázal, že snad jde o útvar ve světě obřích planet poměrně běžný nebo dokonce zákonitý.
Jsou široké nejméně 65 000 km, zatímco jejich tloušťka je extrémně malá, zřejmě jen několik set metrů. Jednotlivé části prstenců nejsou jednolitými útvary (jak se to pozorováním dalekohledem zdá), ale skládají se ze stovek úzkých prstenců, jejichž uspořádání připomíná drážky na gramofónové desce. Složení prstenců zůstává zatím nejasné, ale určitě se jedná o množství drobných části, obíhajících samostatně kolem planety.
Vznik prstenců také zatím není objasněn. Nejrozšířenější byla hypotéza, že prstence vznikly rozpadem jednoho z měsíců planety. Jinou možností je předpoklad, že prstence jsou pozůstatkem z dob tvorby měsíců. Vlivem rušivých sil část hmoty nemohla zkondenzovat, zůstala rozptýlená a během doby se zformovala do prstenců.

Měsíce
Měsíc Titan
Zcela dominantní postavení má Titan (5 800 km), větší než planeta Merkur a téměř stejně velký jako Mars. Má poměrně rozsáhlou atmosféru. Podle poměrně husté atmosféry a možnosti skleníkové hoefektu (vysoké teploty) se usuzovalo, že by Titan mohl být nositelem života. Zatím však jde o příliš odvážnou spekulaci. Průměrná hustota Titanu dosahuje asi 2,1 g/cm3, což by mohlo znamenat, že Titan má křemičitanové a železné jádro. Kolem jádra pak vrstvu "magmatu" z vody s vysokým obsahem rozpuštěného amoniaku. Kůra bude pravděpodobně ledová, snad se zachyceným methanem a se zmrzlými uhlovodíky z řady benzínů a dehtů. Je-li atmosféra skutečně rozsáhlá, je možné, že kůra na některých místech roztává a vytvářejí se "oceány" kapalného methanu; v hlubší vrstvě pak může být roztok amoniaku ve vodě. V každém případě je Titan nesrovnatelný s kterýmkoli tělesem sluneční soustavy.

Autor: Jirka geomail@email.cz